Aspirinin Çiçeklere Faydası
Abone Ol

Aspirinin Çiçeklere Faydası

Aspirinin çiçeklere faydası konusunda özellikle ilaç sektörünün en eski ilaçları arasında olan aspirinin tarım sektöründe ve bitki bakımlarında kullanıldığı sıklıkla görülür ve faydaları çok fazladır. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçan kullanım söz konusu olduğu zaman bitkilere yarardan çok zarar verir aynı zamanda her bitki için kullanılması uygun değildir ve özellikle bitkilerin en yorgun […]

Aspirinin çiçeklere faydası konusunda özellikle ilaç sektörünün en eski ilaçları arasında olan aspirinin tarım sektöründe ve bitki bakımlarında kullanıldığı sıklıkla görülür ve faydaları çok fazladır. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçan kullanım söz konusu olduğu zaman bitkilere yarardan çok zarar verir aynı zamanda her bitki için kullanılması uygun değildir ve özellikle bitkilerin en yorgun ve bitkin olduğu dönemde destek amaçlı olarak kullanılabilir.

Aspirinin çiçeklere faydası arasında mantar hastalıklarını engellemeyi sağlar, bitkilerin bağışıklığını güçlendirir ve bitkilerle çiçeklerin soğuk hava gibi sert koşullarda daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu nedenle özellikle sarım bitkileri ve balkon bitkilerinde sıklıkla kullanılır. Aspirinin sağlıklı bitkilere uygulama yapılması önerilmez, genellikle tarım sektöründe kullanıma uygundur ve iç mekân bitkilerinde belli ölçü ve kurallar dahilinde kullanılabilmektedir.

Aspirinin etken maddesi asetilsalisilik asit olmaktadır ve aspirinin ham maddesi olarak salisilik asit ve türevleri söğüt gibi bazı bitkilerin yaprak ve kabuklarında bulunur. Salisik asit köklenmeyi destekler ve kökleri uyarıcı etkiye sahip olmaktadır. Kök sayısını arttırmaya yardımcı olur ve yine salisilik asit yaralanma tepkilerini azaltır. Bu nedenle aspirin çiçekler üzerinde sıklıkla kullanılır ve etkileri kanıtlanmıştır.

Aspirinin Ciceklere Faydasi
Aspirinin Çiçeklere Faydası

Çiçeklere Aspirin Kaç Günde Verilir?

Çiçeklere aspirin kaç günde verilir ve nasıl kullanılır genel olarak bakıldığı zaman eğer köklendirme yapmak istediğiniz bir bitki dalı varsa bu dalı bir söğüt dalı ile beraber oda sıcaklığında dinlendirilmiş suda bekletirseniz köklenmesi daha kolay olur. Çünkü hem söğüt dalı hem kendisi için köklenmeyi destekleyen bir hormon salgılar. Söğüt dalından suya geçen salisik asit burada hormon etkisi görevini sağlar. Salisik asit, bitkilerin saldığı köklenme hormonunun daha iyi bir şekilde işe yaramasına yardımcı olur. Çiçekler için aspirin kullanımı,

 • Aspirin uygulamaları tarımda sıkça başvurulur fakat uygulama topraktan yapılmaz, genellikle yapraklara fısfıs şeklinde gerçekleşir.
 • Dış mekânda bulunan bitkilerde daha fazla gerçekleştirilir ve dış mekânda yer alan bahçe bitkilerinde tercih edilmesinin nedeni, bitki bağışıklığına destek sağlamak ve parazitlerden korunmasıdır.
 • Çiçeklere aspirin verilirken çok sık yapılmaması gerekir, eğer çok sık yapılırsa bu durumda bitkiler zarar görebilmektedir.

Aspirin Hangi Çiçeklere İyi Gelir?

Aspirin Bitkilere Iyi Gelir mi 2
Aspirin Bitkilere İyi Gelir mi

Aspirin hangi çiçeklere iyi gelir konusunda genellikle birçok çiçek için kullanılmaktadır ve aspirin çiçeklerin canlı kalmasında etkili ve kesin bir çözümdür. Özellikle köklenmesi beklenen bitkilerin daha kolay ve daha hızlı yetişmesi için aspirin oldukça faydalıdır, aspirin ile çiçekleriniz daha verimli hale gelir. Bunun dışında aspirin, bitkilerde bulunan mantar hastalıklarını engellemenizi sağlar ve aspirin içerisinde yer alan salisik asit, bitkilerin bağışıklığının güçlenmesini sağlar.

Aspirin özellikle balkon çiçeklerinde soğuk hava gibi sert koşullarda daha dayanıklı olmasını sağlar, bitkileri kökten uca güçlendirir. Aspirin, çelikleme yöntemi ile beraber kullanıldığında köklendirme işlemi daha kolay hale gelir ve bitkileri daha kolay köklendirip tekrardan büyümesini ve yetişmesini kolayca sağlayabilirsiniz.

Menekşelere Aspirin Verilir mi?

Evlerde ve balkonlarda mutlaka bulunan menekşe türleri tropikal sis ormanı bitkileri arasındadır. Menekşelere aspirin verilir mi konusunda solan bitkiler için verilebilir. Özellikle Afrika menekşesi için aspirin kullanılabilir. Bunun dışında kaktüs gibi çiçeklere aspirin verilmesi önerilmez. Kış aylarında güneş ışına ihtiyaç duyan çiçeklerin ölmemesi için bakımının iyi yapılması gerekir ve çiçek ile diğer bitkilerin bakımında doğal yöntemleri tercih etmek her zaman daha iyi sonuçlar almayı sağlar. Aspirin hem çiçekler için hem de cilt için yararlıdır fakat kullanımında dikkatli olunması gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, kariyerinizi ilgilendiren bir konuya ilişkin olarak karar vermek zorunda kalabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfederek kendinizi ifade edebileceğiniz daha iyi bir alan bulma konusunda adım atabilirsiniz. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirerek kariyerinizi yeniden planlandırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal ve kariyer anlamında kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Kariyerinizi iyileştirmek için karşınıza çıkan fırsatları mutlaka değerlendirin. Her şartı kabul etmeseniz bile göden geçirdiğinize emin olun. Birçok yönden kapı açılabilir ve gelir artışı durumu söz konusu olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, aşk hayatınızda yeni bir gelişmenin olduğu göreceksiniz ve yaşamınızın en mutlu günlerine adım atacaksınız. Hayatınıza özel bir kişinin girdiğini fark edeceksiniz. Şu anda bir partneriniz yoksa bir yakın bir tarihte hayatınıza doğru kişinin geldiğini göreceksiniz. Aşk kapınızı çalıyor artık hazır olun.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam