Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

1 Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?1.1 Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?1.2 Başın Aşırı Terleme Nedenleri1.3 Koltuk Altı Terlemesi Hangi Hastalığın Belirtisidir? Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir? Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu […]

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu gibi vücut belli bir sıcaklıkta kalabilmek için terleme meydana gelir. Aşırı terleme belirtileri hastalıkların sekonder ve primer tipine göre farklılık gösterebilir.

Sekonder aşırı terlemede altta yatan farklı bir hastalıktan kaynaklanan aşırı terlemenin en önemli belirtisi vücudun genelinin terlemesidir. Primer ise nedeni tam olarak bilinmeyen hastaların %60 kadarında aile öyküsü bulunur ve bu hastalık kişilerde daha sık şekilde görülür. Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda,

 • Genel bir terleme durumu görülüyorsa, sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeler genellikle hormonal hastalıklara neden olabilir.
 • Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak meydana çıktığı zaman özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır.
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması durumu yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan kilo kaybı, çarpıntı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.
 • Adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma aşırı terlemeye neden olan hormonal hastalıklar arasındadır.
 • Menopoz sonrasında kadınlarda aşırı terleme görülebilir ve bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardır.
984582f601f77ddc0b3a3b46c08879bcb3bda3d04a4a5c33f874759d33f6ee40
Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme için hangi doktora gidilir bakıldığı zaman endokrinoloji ve iç hastalıkları bölümüne başvuru yapmak gerekir. Uykuda yani gece terleme için de göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları bölümüne başvurmak gerekir. Çocuklarda görülen terleme problemleri içinse çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklere başvurulması gerekebilir. Kişilerde teleme ile beraber bazı belirtiler görülüyorsa tehlikeli olabilir. Bunlar, yüksek ateş, göğüste ağrı, nabızdaki artış ve yaşanan ani kilo kaybı durumlarında mutlaka doktorlar ile görüşülmesi gerekir.

Başın Aşırı Terleme Nedenleri

Başın aşırı terleme nedenleri bakıldığı zaman kontrolsüz aşırı terleme primer hidroz olarak adlandırılır ve hormon seviyesinde görülen değişiklikler kafa terleme sorununu ortaya çıkarabilir. Ayrıca gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini meydana getirebilir. Kafa bölgesinde meydana gelen kokusuz terlemenin nedenleri arasında tiroit hormonlarındaki işlev bozuklukları neden olmaktadır.

Aşırı kafa terlemesi durumu bazen vücudun doğal bir tepkisidir ve bazen de kendi başına bir sağlık sorunudur üstelik farklı problemlerin habercisi de olabilir. Kişilerin günlük sosyal yaşantısı içerisinde yapılan aktivite ve sporların sonucunda ısınan vücut cildin soğuması amaçlı kafa ve yüz bölümlerinde terleme olabilir. Bunun dışında kadınlarda gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini oluşturabilir.

asiri terleme neden kaynaklanir gunluk yasami nasil etkiliyor e1498235707169
Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Koltuk Altı Terlemesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Koltuk altı terlemesi hangi hastalığın belirtisidir konusunda bu durum genellikle normal bir durumdur fakat koltukaltı dahil olmak üzere vücudun genel döneminde aşırı bir terleme durumu görülüyorsa bu durum sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılması olabilir. Bu durum genellikle kişilerin yapısı ile alakalıdır. Gerginlik, stres durumu da koltukaltı terleme şikayetini çok arttırabilir. Şikâyet genel olarak ergenlik çağında görülür ve eğer bir hastalık varsa bu durumda erken dönemde tedavi önemlidir.

Hiperhidrozis adı verilen hastalıkta herhangi bir aktivite olmaksızın hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle koltuk altı, ayak ve eller gibi belli başlı bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülebilir ve doktor ile görüşülmesi gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam