Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

1 Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?1.1 Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?1.2 Başın Aşırı Terleme Nedenleri1.3 Koltuk Altı Terlemesi Hangi Hastalığın Belirtisidir? Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir? Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu […]

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu gibi vücut belli bir sıcaklıkta kalabilmek için terleme meydana gelir. Aşırı terleme belirtileri hastalıkların sekonder ve primer tipine göre farklılık gösterebilir.

Sekonder aşırı terlemede altta yatan farklı bir hastalıktan kaynaklanan aşırı terlemenin en önemli belirtisi vücudun genelinin terlemesidir. Primer ise nedeni tam olarak bilinmeyen hastaların %60 kadarında aile öyküsü bulunur ve bu hastalık kişilerde daha sık şekilde görülür. Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda,

 • Genel bir terleme durumu görülüyorsa, sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeler genellikle hormonal hastalıklara neden olabilir.
 • Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak meydana çıktığı zaman özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır.
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması durumu yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan kilo kaybı, çarpıntı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.
 • Adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma aşırı terlemeye neden olan hormonal hastalıklar arasındadır.
 • Menopoz sonrasında kadınlarda aşırı terleme görülebilir ve bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardır.
984582f601f77ddc0b3a3b46c08879bcb3bda3d04a4a5c33f874759d33f6ee40
Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme için hangi doktora gidilir bakıldığı zaman endokrinoloji ve iç hastalıkları bölümüne başvuru yapmak gerekir. Uykuda yani gece terleme için de göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları bölümüne başvurmak gerekir. Çocuklarda görülen terleme problemleri içinse çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklere başvurulması gerekebilir. Kişilerde teleme ile beraber bazı belirtiler görülüyorsa tehlikeli olabilir. Bunlar, yüksek ateş, göğüste ağrı, nabızdaki artış ve yaşanan ani kilo kaybı durumlarında mutlaka doktorlar ile görüşülmesi gerekir.

Başın Aşırı Terleme Nedenleri

Başın aşırı terleme nedenleri bakıldığı zaman kontrolsüz aşırı terleme primer hidroz olarak adlandırılır ve hormon seviyesinde görülen değişiklikler kafa terleme sorununu ortaya çıkarabilir. Ayrıca gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini meydana getirebilir. Kafa bölgesinde meydana gelen kokusuz terlemenin nedenleri arasında tiroit hormonlarındaki işlev bozuklukları neden olmaktadır.

Aşırı kafa terlemesi durumu bazen vücudun doğal bir tepkisidir ve bazen de kendi başına bir sağlık sorunudur üstelik farklı problemlerin habercisi de olabilir. Kişilerin günlük sosyal yaşantısı içerisinde yapılan aktivite ve sporların sonucunda ısınan vücut cildin soğuması amaçlı kafa ve yüz bölümlerinde terleme olabilir. Bunun dışında kadınlarda gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini oluşturabilir.

asiri terleme neden kaynaklanir gunluk yasami nasil etkiliyor e1498235707169
Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Koltuk Altı Terlemesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Koltuk altı terlemesi hangi hastalığın belirtisidir konusunda bu durum genellikle normal bir durumdur fakat koltukaltı dahil olmak üzere vücudun genel döneminde aşırı bir terleme durumu görülüyorsa bu durum sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılması olabilir. Bu durum genellikle kişilerin yapısı ile alakalıdır. Gerginlik, stres durumu da koltukaltı terleme şikayetini çok arttırabilir. Şikâyet genel olarak ergenlik çağında görülür ve eğer bir hastalık varsa bu durumda erken dönemde tedavi önemlidir.

Hiperhidrozis adı verilen hastalıkta herhangi bir aktivite olmaksızın hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle koltuk altı, ayak ve eller gibi belli başlı bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülebilir ve doktor ile görüşülmesi gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam