Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir? Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu gibi vücut belli bir sıcaklıkta kalabilmek için terleme meydana gelir. Aşırı terleme belirtileri hastalıkların sekonder ve primer tipine göre farklılık gösterebilir. Sekonder […]

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur fakat bazı durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu gibi vücut belli bir sıcaklıkta kalabilmek için terleme meydana gelir. Aşırı terleme belirtileri hastalıkların sekonder ve primer tipine göre farklılık gösterebilir.

Sekonder aşırı terlemede altta yatan farklı bir hastalıktan kaynaklanan aşırı terlemenin en önemli belirtisi vücudun genelinin terlemesidir. Primer ise nedeni tam olarak bilinmeyen hastaların %60 kadarında aile öyküsü bulunur ve bu hastalık kişilerde daha sık şekilde görülür. Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir konusunda,

 • Genel bir terleme durumu görülüyorsa, sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeler genellikle hormonal hastalıklara neden olabilir.
 • Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak meydana çıktığı zaman özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır.
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması durumu yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan kilo kaybı, çarpıntı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.
 • Adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma aşırı terlemeye neden olan hormonal hastalıklar arasındadır.
 • Menopoz sonrasında kadınlarda aşırı terleme görülebilir ve bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardır.
984582f601f77ddc0b3a3b46c08879bcb3bda3d04a4a5c33f874759d33f6ee40
Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme için hangi doktora gidilir bakıldığı zaman endokrinoloji ve iç hastalıkları bölümüne başvuru yapmak gerekir. Uykuda yani gece terleme için de göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları bölümüne başvurmak gerekir. Çocuklarda görülen terleme problemleri içinse çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklere başvurulması gerekebilir. Kişilerde teleme ile beraber bazı belirtiler görülüyorsa tehlikeli olabilir. Bunlar, yüksek ateş, göğüste ağrı, nabızdaki artış ve yaşanan ani kilo kaybı durumlarında mutlaka doktorlar ile görüşülmesi gerekir.

Başın Aşırı Terleme Nedenleri

Başın aşırı terleme nedenleri bakıldığı zaman kontrolsüz aşırı terleme primer hidroz olarak adlandırılır ve hormon seviyesinde görülen değişiklikler kafa terleme sorununu ortaya çıkarabilir. Ayrıca gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini meydana getirebilir. Kafa bölgesinde meydana gelen kokusuz terlemenin nedenleri arasında tiroit hormonlarındaki işlev bozuklukları neden olmaktadır.

Aşırı kafa terlemesi durumu bazen vücudun doğal bir tepkisidir ve bazen de kendi başına bir sağlık sorunudur üstelik farklı problemlerin habercisi de olabilir. Kişilerin günlük sosyal yaşantısı içerisinde yapılan aktivite ve sporların sonucunda ısınan vücut cildin soğuması amaçlı kafa ve yüz bölümlerinde terleme olabilir. Bunun dışında kadınlarda gebelik ve menopoz dönemlerinde de kişilerde aşırı kafa terlemesi oluşabilir ve yine bazı durumlarda kalp sorunlarının varlığı vücutta kafa terlemesini oluşturabilir.

asiri terleme neden kaynaklanir gunluk yasami nasil etkiliyor e1498235707169
Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Koltuk Altı Terlemesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Koltuk altı terlemesi hangi hastalığın belirtisidir konusunda bu durum genellikle normal bir durumdur fakat koltukaltı dahil olmak üzere vücudun genel döneminde aşırı bir terleme durumu görülüyorsa bu durum sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılması olabilir. Bu durum genellikle kişilerin yapısı ile alakalıdır. Gerginlik, stres durumu da koltukaltı terleme şikayetini çok arttırabilir. Şikâyet genel olarak ergenlik çağında görülür ve eğer bir hastalık varsa bu durumda erken dönemde tedavi önemlidir.

Hiperhidrozis adı verilen hastalıkta herhangi bir aktivite olmaksızın hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle koltuk altı, ayak ve eller gibi belli başlı bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülebilir ve doktor ile görüşülmesi gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam