Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri
Abone Ol

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

1 Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri1.1 Adet Belirtileri 1.2 Başlıca Adet Belirtileri İse Şunlardır1.2.1 Adet Gecikmesi Nedenleri  Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, […]

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, stres veya mekan değişikliği olurken; bazen sağlık problemlerine bağlı olarak adet gecikmesi rahatsızlıkları öne çıkmaktadır;

shutterstock 568202578 16 9 1553491347

Adet Belirtileri 

Adet belirtileri 12-14 yaş aralığında ergenliğe giriş döneminde başlamaktadır.Başlıca belirtileri arasında rahim ve karnın alt bölgesinde oluşan kasılma ve sancılar vardır.

Adet öncesinde duygu değişimleri,aşırı duygusallık,sinirlilik hali,vücutta şişlik ve göğüslerde büyüme sertleşme görülmektedir.

Bu durum adetin yanı ilk kanamanın başladığı günlerde başlar ve 4-5 gün içinde ortadan kalkar.

Başlıca Adet Belirtileri İse Şunlardır

*Göğüslerde büyüme ve hassaslaşma

*Kilo artışı

*Sinirlilik hali

*Duygusallık hali

*İştah artışı

*Baş ağrısı

*Terleme

*Huzursuzluk hissi

*Rahim ve karnın alt bölgesinde kasılma ve sancılar

*Mide bulantısı

*Konsantrasyon olamama durumu

*Uyku düzeni bozukluğu

*Sivilcelenme

*Vücutta yağlanma

*Sırt ağrısı ve enerji düşüklüğü

*Şeker ve çikolata yeme isteği

Adet Gecikmesi Nedenleri 

Kadınlarımız kızlarımız adet neden gecikir diye sürekli düşünmekte ve akıllarına direkt hamile olduklarını getirmekteler bu yüzden siz değerli kadınlarımız ve kızlarımız için adet gecikmesi neden olur listeledik.

Hormon bozuklukları! Adet gecikmelerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bu gibi durumları anlayabilmek adına kanda bazı hormonlara dikkat çekilir. Bu sayede HCG testi ile var olan hormon seviyesine bakılır ve kesin sonuçlar alma şansları sağlanır.

Hiotalamik Amenore! Beyinde yer alan bu hormon, patoloji olmaksızın aşırı ezgersiz, bir anda kilo kaybı, stres, yemek yememe gibi durumlarda kendisini ortaya çıkartır. Bu durumda ise adet düzeni olumsuz yönde etkilenir.
Hipofiz Hastalığı! Hormon salgılamaya yarayan organların çalışması ve tedavi edilebilmesi bakımından hipofiz adenomlarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu gibi durumlar adet gecikmesi gibi rahatsızlıkları tetiklemektedir.

Doğum kontrol hapları! Düzenli olarak doğum kontrol hapları kullandıysanız, adetiniz bir dönem kadar düzenli gelirken, ilerleyen süreçlerde düzensizliğe doğru gidecektir. Bu gibi durumlarda ise mutlaka tedavi ortamı yaratılmalı ve en kısa sürede adet problemlerinin giderilmesi için uzman hekime başvurulmalıdır.

Gebelik

Adetin gecikmesinin en önemli nedenlerinden biride şüphesizki gebelik durumudur.Düzenli bir cinsel hayatınız varsa ve regl gününüz gecikme yaptıysa hemen bir hamilelik testi yaptırmalıısınız.

Obezite (Aşırı Kilo)

Adet gecikmesinin bir diğer nedenide aşırı kilolu yani obezite hastası olmak.Aşırı kilo adetin düzenini bozar ve adetinizde gecikme yaşamanıza yol açar.Bu sorunlardan muzdaripseniz uzman bir diyetisyen’e başvurup sağlıklı bir hayat için zayıflamalısınız.Zayıfladığınız ve sağlıklı kiloya ulaştığınızda adetiniz düzenli bir şekilde gelmeye devam edecektir.

Kronik Hastalıklar 

Adetin düzenini bozan bir diğer etkende kronik hastalıklara yakalanmanızdır.Bu hastalıklar ilaçla tedavisi olan hastalıklardır.Diyabet ve çölyak hastalığı adetinizin düzensizleşmesini ve gecikmesini sağlayabilir.Uzman bir hekime başvurarak ilaç tedavisiyle bu hastalıklardan kurtulabilir ve adetinizi düzene sokabilirsiniz.

Aşırı Zayıflık 

Aşırı zayıflıkta adetin gecikmesine neden olan bir diğer etkendir.Kişi normal kiloların altında bir zayıflıkta olduğunda vücut östrojen hormonu salgılayamaz ve adet gecikmesi meydana gelir.Sağlıklı şekilde beslenerek bu sorundanda kurtulmanız mümkündür.Bunun için kalorisi yüksek besinler tüketmelisiniz.Örnek vermek gerekirse Tereyağ,bal,tahin,pekmek,kuru yemiş (fındık fıstık) gibi besinleri tüketerek sağlığınıza tekrar kavuşabilir ve düzenli regl olabilirsiniz.

Perimenopoz Dönemi

Bu dönem menopoza giriş aşamasının başlangıcıdır ve iki ila sekiz yıl arası sürebilmektedir.Bu süreçtede adetinizde düzenlikler meydana gelmektedir.

Yan Etkisi Yüksek İlaçlar 

Kortizon ilaçları,antidepresanlar ve sakinletiriciler,uyku düzenleyiciler,antibiyotikler gibi ağır yan etkileri olan bu ilaçlarda adetin düzensizleşmesine yol açmaktadır.Kemoterapi ve tiroid bezi tedavisi gören kadınlarımızdada regl düzensizliği görülmektedir.

Stres ve Depresyon Hali

Stresli bir hayatı olan veya bir üzüntüden bir nedenden dolayı depresyona girmiş kadınlarımızdada adet gecikmesi sorunu meydana gelmektedir.Stresten uzak bir hayatla depresyon yenildiğinde adet gecikmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Emzirme

Çocuğunu emziren annelerdede adet gecikmesi ve düzensizliği meydana gelmektedir.Çocuk sütten kesildiği zaman bu sorunda ortadan kalkacaktır.

Adet İlk Ne Zaman Gelmeye Başlar ?

Adet kızların ergenliğe adım attığı dönemlerde görülmeye başlar fakat düzene oturması bir kaç yıl sürebilir.Genç kızlar adet düzensizliği olduklarında korkmamalı adetinin yeni oturmaya başladığını anlamalıdırlar.

Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri 

 

 • Çok fazla diyet yapma
 • Menopoz dönemi
 • Sık seyahete çıkma
 • Beyin tümörleri ve kistler
 • Düzensiz beslenme
 • Yorgunluk
 • Rahim hastalıkları gibi nedenlerden dolayıda adet düzensizliği meydana gelmektedir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmek için uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.Onun yaptığı testler sonucunda (hormon testi,yumurtalık izleme ) gibi vereceği ilaçlar veya uygulayacağı tedavi sonucunda adet gecikmesi sorununuz ortadan kalkacaktır.

Adet Kaç Gün Gecikebilir ?

Adet gecikmesinde 7 gün normal olarak kabul edilmektedir.Fakat belli başlı sorunlar ve hastalıklar yüzünden aylarcada gecikebilir.

Adet Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Adetinizde aşağıda yazdıklarımız gibi bir anormallik varsa uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

*Kanama çoksa ve ped yada tamponunuzu 1-2 saat içinde yenilemeniz gerekiyorsa

*Regl kanamaları 7 günden daha uzun sürüyorsa

*Hiç birşey yapamayacak kadar şiddetli ağrılarınız varsa

*8-12 çay kaşığından fazla kanamanız oluyorsa mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna görünmelisiniz.

Adet Düzeni Nasıl Sağlanır?
Adet düzeni sağlayabilmek adına öncelikle stresli bir yaşamdan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra hormon dengenizi bozacak gıdalardan kaçınmalı ve kan yapıcı gıdalara yönelmelisiniz. Ek olarak daha önce doğum kontrol hapı kullanmadıysanız belli bir dönem adeti düzene sokabilmek adına doktor kontrolü altında tüketimler sağlanabilir. Böylelikle çok daha ideal sonuçlar almak hedeflenir ve kısa süre içerisinde adet problemlerinin giderilmesi amaçlanır.

Eğer adet düzeni konusunda hala sorun yaşıyorsanız uzman bir doktora başvurmanızı önermekteyiz. Bu sayede çok daha kesin sonuçlar almanız sağlanacağı gibi, aynı zamanda yaşanan hormon problemlerinin kesin olarak çözülmesi hedeflenmektedir. Doğru hamleler, yine doğru tetkiklere bağlı olarak öne çıkar ve kişiler yaşanan sağlık problemlerinin kalıcı bir şekilde önüne geçme şanslarına da sahip olabilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Kendi başarı arayışınıza kendinizi o kadar kaptırmamaya çalışın ki, diğer insanların bir şeyleri kendi yöntemleriyle yaptıkları gerçeğini gözden kaçırırsınız. Arkadaşlarınızın ve iş arkadaşlarınızın size söyleyeceklerini dinlemeye çalışın. Bu çok yardımcı olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ne kadar yavaşlamaya ve işleri kolaylaştırmaya çalışırsanız, birlikte çalıştığınız kişiler o kadar çok yapmanızı isteyecektir. Evet, elbette bazı ciddi yükümlülükleriniz var ama en önemli yükümlülüğünüz kendinize, bu yüzden Hayır demeyi öğrenin ve ciddi olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yüzleşmekten kaçınmak için ne gerekiyorsa yapın. Zirveye çıkacağınıza ikna olmuş olabilirsiniz, ancak kozmik işaretler, yeteneklerinizi abartıyor olabileceğinizi gösteriyor. Bir dövüşü kazanmanın en iyi yolu, ilk etapta bir dövüşe girmemektir!

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite sizi duygusal olarak kırılgan yapıyor. Diğer insanların faaliyetlerine gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatamazsınız ama onları ciddiye almamayı seçebilirsiniz. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler için ruhunuzu rahatsız etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Birisi sizi rahat hissetmediğiniz değişiklikler yapmaya ne kadar çok teşvik etmeye çalışırsa, o kadar direnmeniz gerekir. Arkadaşlığına mal olabilir ama gezegenler sana çok para kazandırabileceğini söylüyor. Bu değişiklikler sizin yararınıza olmayacak.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Aylar önce yaptığınız ve kimsenin fark etmediğini umduğunuz bir hata, bugün size musallat olmak için geri gelecek. Yapabileceğiniz tek şey, elinizi kaldırıp yanlış anladığınızı kabul etmek; bir yandan da başkalarına asla mükemmel olduğunuzu iddia etmediğinizi hatırlatmak.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam