Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri
Abone Ol

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, stres veya mekan değişikliği olurken; bazen sağlık problemlerine bağlı olarak adet gecikmesi rahatsızlıkları öne çıkmaktadır; Adet […]

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, stres veya mekan değişikliği olurken; bazen sağlık problemlerine bağlı olarak adet gecikmesi rahatsızlıkları öne çıkmaktadır;

Adet Belirtileri 

Adet belirtileri 12-14 yaş aralığında ergenliğe giriş döneminde başlamaktadır.Başlıca belirtileri arasında rahim ve karnın alt bölgesinde oluşan kasılma ve sancılar vardır.

Adet öncesinde duygu değişimleri,aşırı duygusallık,sinirlilik hali,vücutta şişlik ve göğüslerde büyüme sertleşme görülmektedir.

Bu durum adetin yanı ilk kanamanın başladığı günlerde başlar ve 4-5 gün içinde ortadan kalkar.

Başlıca Adet Belirtileri İse Şunlardır

*Göğüslerde büyüme ve hassaslaşma

*Kilo artışı

*Sinirlilik hali

*Duygusallık hali

*İştah artışı

*Baş ağrısı

*Terleme

*Huzursuzluk hissi

*Rahim ve karnın alt bölgesinde kasılma ve sancılar

*Mide bulantısı

*Konsantrasyon olamama durumu

*Uyku düzeni bozukluğu

*Sivilcelenme

*Vücutta yağlanma

*Sırt ağrısı ve enerji düşüklüğü

*Şeker ve çikolata yeme isteği

Adet Gecikmesi Nedenleri 

Kadınlarımız kızlarımız adet neden gecikir diye sürekli düşünmekte ve akıllarına direkt hamile olduklarını getirmekteler bu yüzden siz değerli kadınlarımız ve kızlarımız için adet gecikmesi neden olur listeledik.

Hormon bozuklukları! Adet gecikmelerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bu gibi durumları anlayabilmek adına kanda bazı hormonlara dikkat çekilir. Bu sayede HCG testi ile var olan hormon seviyesine bakılır ve kesin sonuçlar alma şansları sağlanır.

Hiotalamik Amenore! Beyinde yer alan bu hormon, patoloji olmaksızın aşırı ezgersiz, bir anda kilo kaybı, stres, yemek yememe gibi durumlarda kendisini ortaya çıkartır. Bu durumda ise adet düzeni olumsuz yönde etkilenir.
Hipofiz Hastalığı! Hormon salgılamaya yarayan organların çalışması ve tedavi edilebilmesi bakımından hipofiz adenomlarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu gibi durumlar adet gecikmesi gibi rahatsızlıkları tetiklemektedir.

Doğum kontrol hapları! Düzenli olarak doğum kontrol hapları kullandıysanız, adetiniz bir dönem kadar düzenli gelirken, ilerleyen süreçlerde düzensizliğe doğru gidecektir. Bu gibi durumlarda ise mutlaka tedavi ortamı yaratılmalı ve en kısa sürede adet problemlerinin giderilmesi için uzman hekime başvurulmalıdır.

Gebelik

Adetin gecikmesinin en önemli nedenlerinden biride şüphesizki gebelik durumudur.Düzenli bir cinsel hayatınız varsa ve regl gününüz gecikme yaptıysa hemen bir hamilelik testi yaptırmalıısınız.

Obezite (Aşırı Kilo)

Adet gecikmesinin bir diğer nedenide aşırı kilolu yani obezite hastası olmak.Aşırı kilo adetin düzenini bozar ve adetinizde gecikme yaşamanıza yol açar.Bu sorunlardan muzdaripseniz uzman bir diyetisyen’e başvurup sağlıklı bir hayat için zayıflamalısınız.Zayıfladığınız ve sağlıklı kiloya ulaştığınızda adetiniz düzenli bir şekilde gelmeye devam edecektir.

Kronik Hastalıklar 

Adetin düzenini bozan bir diğer etkende kronik hastalıklara yakalanmanızdır.Bu hastalıklar ilaçla tedavisi olan hastalıklardır.Diyabet ve çölyak hastalığı adetinizin düzensizleşmesini ve gecikmesini sağlayabilir.Uzman bir hekime başvurarak ilaç tedavisiyle bu hastalıklardan kurtulabilir ve adetinizi düzene sokabilirsiniz.

Aşırı Zayıflık 

Aşırı zayıflıkta adetin gecikmesine neden olan bir diğer etkendir.Kişi normal kiloların altında bir zayıflıkta olduğunda vücut östrojen hormonu salgılayamaz ve adet gecikmesi meydana gelir.Sağlıklı şekilde beslenerek bu sorundanda kurtulmanız mümkündür.Bunun için kalorisi yüksek besinler tüketmelisiniz.Örnek vermek gerekirse Tereyağ,bal,tahin,pekmek,kuru yemiş (fındık fıstık) gibi besinleri tüketerek sağlığınıza tekrar kavuşabilir ve düzenli regl olabilirsiniz.

Perimenopoz Dönemi

Bu dönem menopoza giriş aşamasının başlangıcıdır ve iki ila sekiz yıl arası sürebilmektedir.Bu süreçtede adetinizde düzenlikler meydana gelmektedir.

Yan Etkisi Yüksek İlaçlar 

Kortizon ilaçları,antidepresanlar ve sakinletiriciler,uyku düzenleyiciler,antibiyotikler gibi ağır yan etkileri olan bu ilaçlarda adetin düzensizleşmesine yol açmaktadır.Kemoterapi ve tiroid bezi tedavisi gören kadınlarımızdada regl düzensizliği görülmektedir.

Stres ve Depresyon Hali

Stresli bir hayatı olan veya bir üzüntüden bir nedenden dolayı depresyona girmiş kadınlarımızdada adet gecikmesi sorunu meydana gelmektedir.Stresten uzak bir hayatla depresyon yenildiğinde adet gecikmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Emzirme

Çocuğunu emziren annelerdede adet gecikmesi ve düzensizliği meydana gelmektedir.Çocuk sütten kesildiği zaman bu sorunda ortadan kalkacaktır.

Adet İlk Ne Zaman Gelmeye Başlar ?

Adet kızların ergenliğe adım attığı dönemlerde görülmeye başlar fakat düzene oturması bir kaç yıl sürebilir.Genç kızlar adet düzensizliği olduklarında korkmamalı adetinin yeni oturmaya başladığını anlamalıdırlar.

Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri 

 

 • Çok fazla diyet yapma
 • Menopoz dönemi
 • Sık seyahete çıkma
 • Beyin tümörleri ve kistler
 • Düzensiz beslenme
 • Yorgunluk
 • Rahim hastalıkları gibi nedenlerden dolayıda adet düzensizliği meydana gelmektedir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmek için uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.Onun yaptığı testler sonucunda (hormon testi,yumurtalık izleme ) gibi vereceği ilaçlar veya uygulayacağı tedavi sonucunda adet gecikmesi sorununuz ortadan kalkacaktır.

Adet Kaç Gün Gecikebilir ?

Adet gecikmesinde 7 gün normal olarak kabul edilmektedir.Fakat belli başlı sorunlar ve hastalıklar yüzünden aylarcada gecikebilir.

Adet Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Adetinizde aşağıda yazdıklarımız gibi bir anormallik varsa uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

*Kanama çoksa ve ped yada tamponunuzu 1-2 saat içinde yenilemeniz gerekiyorsa

*Regl kanamaları 7 günden daha uzun sürüyorsa

*Hiç birşey yapamayacak kadar şiddetli ağrılarınız varsa

*8-12 çay kaşığından fazla kanamanız oluyorsa mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna görünmelisiniz.

Adet Düzeni Nasıl Sağlanır?
Adet düzeni sağlayabilmek adına öncelikle stresli bir yaşamdan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra hormon dengenizi bozacak gıdalardan kaçınmalı ve kan yapıcı gıdalara yönelmelisiniz. Ek olarak daha önce doğum kontrol hapı kullanmadıysanız belli bir dönem adeti düzene sokabilmek adına doktor kontrolü altında tüketimler sağlanabilir. Böylelikle çok daha ideal sonuçlar almak hedeflenir ve kısa süre içerisinde adet problemlerinin giderilmesi amaçlanır.

Eğer adet düzeni konusunda hala sorun yaşıyorsanız uzman bir doktora başvurmanızı önermekteyiz. Bu sayede çok daha kesin sonuçlar almanız sağlanacağı gibi, aynı zamanda yaşanan hormon problemlerinin kesin olarak çözülmesi hedeflenmektedir. Doğru hamleler, yine doğru tetkiklere bağlı olarak öne çıkar ve kişiler yaşanan sağlık problemlerinin kalıcı bir şekilde önüne geçme şanslarına da sahip olabilir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün çözülmemiş işlerinize yönelebilir, yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yöneticilerinizle ilişkilerinizde daha dikkatli ve kontrollü olmalısınız. Bazı ilişkilerde takıntılar ve kıskançlıklar ortaya çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş ilişkilerinde yaşanabilecek sorun ve aksaklıklara karşı daha sakin ve kontrollü olmalısınız. Gün içerisinde zor işleri başarmak, zor işleri tamamlamakla ilgilenebilirsiniz. Zaman zaman sıkılganlık hissedebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygularınız, tutkularınız daha güçlü ve yoğun çalışabilir. Olayların iç yüzünü, arka planını daha çok sorgulayabilirsiniz. Finansal riskler almaya açık olduğunuz bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün zihnen ve bedenen rahatlamaya erişebilmek adına hareket etmelisiniz. Karmaşık ilişkilerden ve karmaşık duygulardan uzaklaşmak için karanlık taraftan, karanlık insanlardan geri çekilmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iş, görev ve sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz. Yapılacaklarınızı hayata geçirebilirsiniz. Gün içinde takıntılı düşüncelere dikkat edin. Agresyona kapılmayın.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda riskler almak, yüklü harcamalar ve yüklü kazançlar gündeminizde olabilir. Kendinize bakışınızı, kendinize yaklaşımınızı değiştirme zamanı. İç dünyanızı keşfe çıkın. Kibirden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün estetik konularla ve dış görüntünüzle ilgilenebilirsiniz. Kaygı ve endişe, kontrol etme ihtiyacı ve eleştirellik, memnuniyetsizlik ön planda olabilir. Duygularınızı kontrol etmeli ve ilişkilerde yıkıcı tepkiler sergilememelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla ve uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Hayatı, hayatın karşınıza getirdiklerini sorgulayabilirsiniz. Bazı ilişkilerden uzaklaşmak, kendi alanınıza çekilmek isteyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda kaygılı ve endişeli olabilirsiniz. Para çıkışları huzursuzluğu getirebilir. Ödemeler yapabilir ve gelir-gider dengenizi korumaya çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün hassas ve alıngan olabilir, sizi kısıtlayan durumlara karşı daha rahatsız ve tepkisel olabilirsiniz. Pasif agresif tavırlardan kaçınmalısınız. İnsanlara ve dış koşullara odaklanmak yerine kendi planlarınıza odaklı kalın.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne erken başlayabilir, erken saatlerden itibaren planlarınızını hayata geçirebilirsiniz. Yaşamınızda, özel hayatınızda bir konuyu kapatmak, bir konuyu artık sonuca vardırmak isteyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün daha hassas olabilir, dış koşullardan ve insanların enerjilerinden daha fazla etkilenebilirsiniz. Enerji alanınızı korumaya dikkat edin. Gizli işlerden, dedikodudan ve art niyet sorgulamalarından uzak kalın.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam