Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri
Abone Ol

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, stres veya mekan değişikliği olurken; bazen sağlık problemlerine bağlı olarak adet gecikmesi rahatsızlıkları öne çıkmaktadır; Adet […]

Adet gecikmesi öncesi gebelik belirtileri

Adet gecikmesi yaşayan kişilerin ortak problemi, ağrılı ve sancılı geçen süreçlerle karşılaşmalarıdır. Bunun yanı sıra hormonal denge bozukluklarının da ortaya çıkmasından dolayı stresli bir yaşam durumu öne çıkar. Bu gibi durumlarda ise bazen mevsimsel, stres veya mekan değişikliği olurken; bazen sağlık problemlerine bağlı olarak adet gecikmesi rahatsızlıkları öne çıkmaktadır;

shutterstock 568202578 16 9 1553491347

Adet Belirtileri 

Adet belirtileri 12-14 yaş aralığında ergenliğe giriş döneminde başlamaktadır.Başlıca belirtileri arasında rahim ve karnın alt bölgesinde oluşan kasılma ve sancılar vardır.

Adet öncesinde duygu değişimleri,aşırı duygusallık,sinirlilik hali,vücutta şişlik ve göğüslerde büyüme sertleşme görülmektedir.

Bu durum adetin yanı ilk kanamanın başladığı günlerde başlar ve 4-5 gün içinde ortadan kalkar.

Başlıca Adet Belirtileri İse Şunlardır

*Göğüslerde büyüme ve hassaslaşma

*Kilo artışı

*Sinirlilik hali

*Duygusallık hali

*İştah artışı

*Baş ağrısı

*Terleme

*Huzursuzluk hissi

*Rahim ve karnın alt bölgesinde kasılma ve sancılar

*Mide bulantısı

*Konsantrasyon olamama durumu

*Uyku düzeni bozukluğu

*Sivilcelenme

*Vücutta yağlanma

*Sırt ağrısı ve enerji düşüklüğü

*Şeker ve çikolata yeme isteği

Adet Gecikmesi Nedenleri 

Kadınlarımız kızlarımız adet neden gecikir diye sürekli düşünmekte ve akıllarına direkt hamile olduklarını getirmekteler bu yüzden siz değerli kadınlarımız ve kızlarımız için adet gecikmesi neden olur listeledik.

Hormon bozuklukları! Adet gecikmelerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bu gibi durumları anlayabilmek adına kanda bazı hormonlara dikkat çekilir. Bu sayede HCG testi ile var olan hormon seviyesine bakılır ve kesin sonuçlar alma şansları sağlanır.

Hiotalamik Amenore! Beyinde yer alan bu hormon, patoloji olmaksızın aşırı ezgersiz, bir anda kilo kaybı, stres, yemek yememe gibi durumlarda kendisini ortaya çıkartır. Bu durumda ise adet düzeni olumsuz yönde etkilenir.
Hipofiz Hastalığı! Hormon salgılamaya yarayan organların çalışması ve tedavi edilebilmesi bakımından hipofiz adenomlarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu gibi durumlar adet gecikmesi gibi rahatsızlıkları tetiklemektedir.

Doğum kontrol hapları! Düzenli olarak doğum kontrol hapları kullandıysanız, adetiniz bir dönem kadar düzenli gelirken, ilerleyen süreçlerde düzensizliğe doğru gidecektir. Bu gibi durumlarda ise mutlaka tedavi ortamı yaratılmalı ve en kısa sürede adet problemlerinin giderilmesi için uzman hekime başvurulmalıdır.

Gebelik

Adetin gecikmesinin en önemli nedenlerinden biride şüphesizki gebelik durumudur.Düzenli bir cinsel hayatınız varsa ve regl gününüz gecikme yaptıysa hemen bir hamilelik testi yaptırmalıısınız.

Obezite (Aşırı Kilo)

Adet gecikmesinin bir diğer nedenide aşırı kilolu yani obezite hastası olmak.Aşırı kilo adetin düzenini bozar ve adetinizde gecikme yaşamanıza yol açar.Bu sorunlardan muzdaripseniz uzman bir diyetisyen’e başvurup sağlıklı bir hayat için zayıflamalısınız.Zayıfladığınız ve sağlıklı kiloya ulaştığınızda adetiniz düzenli bir şekilde gelmeye devam edecektir.

Kronik Hastalıklar 

Adetin düzenini bozan bir diğer etkende kronik hastalıklara yakalanmanızdır.Bu hastalıklar ilaçla tedavisi olan hastalıklardır.Diyabet ve çölyak hastalığı adetinizin düzensizleşmesini ve gecikmesini sağlayabilir.Uzman bir hekime başvurarak ilaç tedavisiyle bu hastalıklardan kurtulabilir ve adetinizi düzene sokabilirsiniz.

Aşırı Zayıflık 

Aşırı zayıflıkta adetin gecikmesine neden olan bir diğer etkendir.Kişi normal kiloların altında bir zayıflıkta olduğunda vücut östrojen hormonu salgılayamaz ve adet gecikmesi meydana gelir.Sağlıklı şekilde beslenerek bu sorundanda kurtulmanız mümkündür.Bunun için kalorisi yüksek besinler tüketmelisiniz.Örnek vermek gerekirse Tereyağ,bal,tahin,pekmek,kuru yemiş (fındık fıstık) gibi besinleri tüketerek sağlığınıza tekrar kavuşabilir ve düzenli regl olabilirsiniz.

Perimenopoz Dönemi

Bu dönem menopoza giriş aşamasının başlangıcıdır ve iki ila sekiz yıl arası sürebilmektedir.Bu süreçtede adetinizde düzenlikler meydana gelmektedir.

Yan Etkisi Yüksek İlaçlar 

Kortizon ilaçları,antidepresanlar ve sakinletiriciler,uyku düzenleyiciler,antibiyotikler gibi ağır yan etkileri olan bu ilaçlarda adetin düzensizleşmesine yol açmaktadır.Kemoterapi ve tiroid bezi tedavisi gören kadınlarımızdada regl düzensizliği görülmektedir.

Stres ve Depresyon Hali

Stresli bir hayatı olan veya bir üzüntüden bir nedenden dolayı depresyona girmiş kadınlarımızdada adet gecikmesi sorunu meydana gelmektedir.Stresten uzak bir hayatla depresyon yenildiğinde adet gecikmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

Emzirme

Çocuğunu emziren annelerdede adet gecikmesi ve düzensizliği meydana gelmektedir.Çocuk sütten kesildiği zaman bu sorunda ortadan kalkacaktır.

Adet İlk Ne Zaman Gelmeye Başlar ?

Adet kızların ergenliğe adım attığı dönemlerde görülmeye başlar fakat düzene oturması bir kaç yıl sürebilir.Genç kızlar adet düzensizliği olduklarında korkmamalı adetinin yeni oturmaya başladığını anlamalıdırlar.

Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri 

 

 • Çok fazla diyet yapma
 • Menopoz dönemi
 • Sık seyahete çıkma
 • Beyin tümörleri ve kistler
 • Düzensiz beslenme
 • Yorgunluk
 • Rahim hastalıkları gibi nedenlerden dolayıda adet düzensizliği meydana gelmektedir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmek için uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.Onun yaptığı testler sonucunda (hormon testi,yumurtalık izleme ) gibi vereceği ilaçlar veya uygulayacağı tedavi sonucunda adet gecikmesi sorununuz ortadan kalkacaktır.

Adet Kaç Gün Gecikebilir ?

Adet gecikmesinde 7 gün normal olarak kabul edilmektedir.Fakat belli başlı sorunlar ve hastalıklar yüzünden aylarcada gecikebilir.

Adet Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Adetinizde aşağıda yazdıklarımız gibi bir anormallik varsa uzman bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

*Kanama çoksa ve ped yada tamponunuzu 1-2 saat içinde yenilemeniz gerekiyorsa

*Regl kanamaları 7 günden daha uzun sürüyorsa

*Hiç birşey yapamayacak kadar şiddetli ağrılarınız varsa

*8-12 çay kaşığından fazla kanamanız oluyorsa mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna görünmelisiniz.

Adet Düzeni Nasıl Sağlanır?
Adet düzeni sağlayabilmek adına öncelikle stresli bir yaşamdan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra hormon dengenizi bozacak gıdalardan kaçınmalı ve kan yapıcı gıdalara yönelmelisiniz. Ek olarak daha önce doğum kontrol hapı kullanmadıysanız belli bir dönem adeti düzene sokabilmek adına doktor kontrolü altında tüketimler sağlanabilir. Böylelikle çok daha ideal sonuçlar almak hedeflenir ve kısa süre içerisinde adet problemlerinin giderilmesi amaçlanır.

Eğer adet düzeni konusunda hala sorun yaşıyorsanız uzman bir doktora başvurmanızı önermekteyiz. Bu sayede çok daha kesin sonuçlar almanız sağlanacağı gibi, aynı zamanda yaşanan hormon problemlerinin kesin olarak çözülmesi hedeflenmektedir. Doğru hamleler, yine doğru tetkiklere bağlı olarak öne çıkar ve kişiler yaşanan sağlık problemlerinin kalıcı bir şekilde önüne geçme şanslarına da sahip olabilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam