4 Adımda Stevia Bitkisi Faydaları
Abone Ol

4 Adımda Stevia Bitkisi Faydaları

1 Stevia Bitkisi Zararları2 Stevia Bitkisi Türkiye’de Nerede Yetişir?3 Stevia Bitkisinin Kalorisi Nedir?4 Stevia Çayı Zayıflatır mı? Stevia bitkisi faydaları ile tüketimi en fazla artan bitkiler arasında yer alıyor. Şeker yerine alternatif olarak kullanılabilen bu bitkiler tamamen doğal bir tatlandırıcı olarak kalorisi düşük ve doğal bir besleyici görevi görmektedir. Son zamanların gözde bitkisi olarak Amerika […]

Stevia bitkisi faydaları ile tüketimi en fazla artan bitkiler arasında yer alıyor. Şeker yerine alternatif olarak kullanılabilen bu bitkiler tamamen doğal bir tatlandırıcı olarak kalorisi düşük ve doğal bir besleyici görevi görmektedir. Son zamanların gözde bitkisi olarak Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bu ilginç bitki Türkiye’de de sıklıkla tercih ediliyor. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak şekerin sağlıksız etkilerinden uzaklaşmak isteyenler Stevia kullanmaktadır. Stevia bitkisi genel faydaları bakıldığı zaman,

 • Tansiyon hastaları için kullanımı bulunan bu bitki tansiyon düşürme etkisi göstermektedir ve sıklıkla tansiyonu yükselen kişilerin hekimlerine danıştıktan sonra yiyecek ve içeceklerine şeker yerine Stevia eklenmesi öneriliyor.
 • Stevia, kalorisi oldukça düşük bir besin türüdür ve bu nedenle diyet listelerinde bulunması önerilen bitkilerdir. Doğal kökenli olan Stevia şeker yerine tercih ediliyor ve yiyeceklere tat vermeye yarıyor.
 • Kolesterole iyi gelen stevia, kolesterol değerlerini dengelemeye olanak sağlayan bir bitki olarak damar tıkanıklığı ihtimaline de savaş açıyor. Kolesterol değerini dengelemeye olanak sağlayan bitki, damar tıkanıklığı ihtimaline de savaş açmaktadır.
 • Şeker hastaları için avantaj sağlayan Stevia, kolesterolün yüksek çıkması, kalp ve damar sağlığını son derece tehdit eden bir duruma karşı destek sağlamaktadır.
 • Stevia bitkisi, kanserli hücre oluşumunu önler ve Stevia bitkisinin düzenli kullanımında bireyleri kanser riskinde koruyor.

Stevia Bitkisi Zararları

Stevia bitkisi zararları konusunda her bitkinin aşırı tüketilmesi durumu gibi bu bitkininde zararları bulunuyor. Bunun dışında bitkiyi kullanırken bilinçli ve ölçüsünde kullanılması gerekir. Stevia her ne kadar organik ve sağlıklı olsa da kontrolsüz şekilde tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Tatlı ve yoğun bir aromayla özdeşleşen stevia  tüketen bazı kişilerde yutkunma gibi durumlarda zorluk yaşadığı görülmektedir. Tüketici olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterme ihtimali de bulunuyor.

Stevia Bitkisi Türkiye’de Nerede Yetişir?

Stevia bitkisi Türkiye’de nerede yetişir için Türkiye’de yetiştirilen bölgeler olarak Akdeniz bölgesi ve iklimi uygun olan Marmara ve Ege bölgeleridir. Karadeniz bölgesinde toprağın asidik yapısının olması ve diğer bölgelerde de kış soğukları nedeniyle Stevia yetiştiriciliğine uygun değildir. İklim ve yağış şartları göz önüne alındığı zaman Stevia sadece sulu şartlarda yetiştirilebilir. Bitki, sulama ve toprak ihtiyaç duyduğu aralıklarla yapılmalıdır. Bitkinin genç döneminde daha sık, gelişmiş olan dönemlerinde seyrek olarak yapılması uygun olacaktır.

Stevia Bitkisinin Kalorisi Nedir?

Stevia Bitkisi Faydaları
Stevia Bitkisi Faydaları

Stevia  kalorisi bakıldığı zaman şekersiz yapamayan fakat sağlıklı beslenmekten ödün vermek istemeyenlerin tercihi olarak az bir kaloriye sahiptir. Kalori hesabı ile beslenenler için stevianın kalori değeri, içerdiği miktar olarak 100 gramlık bitkide 1.94 kcal bulunuyor. 100 gram Stevia 97,64 gram karbonhidrat içermektedir ve 1,78 gram lifte tatlandırıcı niteliği taşıyan bitkinin yapısında bulunmaktadır.

Stevia Çayı Zayıflatır mı?

Stevia çayı zayıflatır mı konusunda şeker otu olarak bilinen bu bitki çayı özellikle diyet dönemlerinde sağlıklı beslenme amacıyla kullanılır ve normal kimyasal veya kalorili şekerler kullanılmadığı için zayıflamaya yardımcıdır. Doğal tatlandırıcı olarak bilinen bu bitki, özellikle şeker hastaları için bir alternatif ortaya çıkarır ve kalorisi az olmasıyla beraber çok sevilen ve tat olarak da sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Stevia çayı faydaları bakıldığı zaman yine vücudun şeker ihtiyacını doğal yollardan kullanılır ve sadece çay olarak değil, direk bitkinin özü ile tatlılarda, kahvelerde ve daha birçok tüketimde kullanılabilmektedir. Çay olarak da normal çayları tatlandırma amacıyla kullanılabilir. Stevia bitkisini tüketmeden önce mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekir.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam