4 Adımda Stevia Bitkisi Faydaları
Abone Ol

4 Adımda Stevia Bitkisi Faydaları

1 Stevia Bitkisi Zararları2 Stevia Bitkisi Türkiye’de Nerede Yetişir?3 Stevia Bitkisinin Kalorisi Nedir?4 Stevia Çayı Zayıflatır mı? Stevia bitkisi faydaları ile tüketimi en fazla artan bitkiler arasında yer alıyor. Şeker yerine alternatif olarak kullanılabilen bu bitkiler tamamen doğal bir tatlandırıcı olarak kalorisi düşük ve doğal bir besleyici görevi görmektedir. Son zamanların gözde bitkisi olarak Amerika […]

Stevia bitkisi faydaları ile tüketimi en fazla artan bitkiler arasında yer alıyor. Şeker yerine alternatif olarak kullanılabilen bu bitkiler tamamen doğal bir tatlandırıcı olarak kalorisi düşük ve doğal bir besleyici görevi görmektedir. Son zamanların gözde bitkisi olarak Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bu ilginç bitki Türkiye’de de sıklıkla tercih ediliyor. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak şekerin sağlıksız etkilerinden uzaklaşmak isteyenler Stevia kullanmaktadır. Stevia bitkisi genel faydaları bakıldığı zaman,

 • Tansiyon hastaları için kullanımı bulunan bu bitki tansiyon düşürme etkisi göstermektedir ve sıklıkla tansiyonu yükselen kişilerin hekimlerine danıştıktan sonra yiyecek ve içeceklerine şeker yerine Stevia eklenmesi öneriliyor.
 • Stevia, kalorisi oldukça düşük bir besin türüdür ve bu nedenle diyet listelerinde bulunması önerilen bitkilerdir. Doğal kökenli olan Stevia şeker yerine tercih ediliyor ve yiyeceklere tat vermeye yarıyor.
 • Kolesterole iyi gelen stevia, kolesterol değerlerini dengelemeye olanak sağlayan bir bitki olarak damar tıkanıklığı ihtimaline de savaş açıyor. Kolesterol değerini dengelemeye olanak sağlayan bitki, damar tıkanıklığı ihtimaline de savaş açmaktadır.
 • Şeker hastaları için avantaj sağlayan Stevia, kolesterolün yüksek çıkması, kalp ve damar sağlığını son derece tehdit eden bir duruma karşı destek sağlamaktadır.
 • Stevia bitkisi, kanserli hücre oluşumunu önler ve Stevia bitkisinin düzenli kullanımında bireyleri kanser riskinde koruyor.

Stevia Bitkisi Zararları

Stevia bitkisi zararları konusunda her bitkinin aşırı tüketilmesi durumu gibi bu bitkininde zararları bulunuyor. Bunun dışında bitkiyi kullanırken bilinçli ve ölçüsünde kullanılması gerekir. Stevia her ne kadar organik ve sağlıklı olsa da kontrolsüz şekilde tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Tatlı ve yoğun bir aromayla özdeşleşen stevia  tüketen bazı kişilerde yutkunma gibi durumlarda zorluk yaşadığı görülmektedir. Tüketici olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterme ihtimali de bulunuyor.

Stevia Bitkisi Türkiye’de Nerede Yetişir?

Stevia bitkisi Türkiye’de nerede yetişir için Türkiye’de yetiştirilen bölgeler olarak Akdeniz bölgesi ve iklimi uygun olan Marmara ve Ege bölgeleridir. Karadeniz bölgesinde toprağın asidik yapısının olması ve diğer bölgelerde de kış soğukları nedeniyle Stevia yetiştiriciliğine uygun değildir. İklim ve yağış şartları göz önüne alındığı zaman Stevia sadece sulu şartlarda yetiştirilebilir. Bitki, sulama ve toprak ihtiyaç duyduğu aralıklarla yapılmalıdır. Bitkinin genç döneminde daha sık, gelişmiş olan dönemlerinde seyrek olarak yapılması uygun olacaktır.

Stevia Bitkisinin Kalorisi Nedir?

Stevia Bitkisi Faydaları
Stevia Bitkisi Faydaları

Stevia  kalorisi bakıldığı zaman şekersiz yapamayan fakat sağlıklı beslenmekten ödün vermek istemeyenlerin tercihi olarak az bir kaloriye sahiptir. Kalori hesabı ile beslenenler için stevianın kalori değeri, içerdiği miktar olarak 100 gramlık bitkide 1.94 kcal bulunuyor. 100 gram Stevia 97,64 gram karbonhidrat içermektedir ve 1,78 gram lifte tatlandırıcı niteliği taşıyan bitkinin yapısında bulunmaktadır.

Stevia Çayı Zayıflatır mı?

Stevia çayı zayıflatır mı konusunda şeker otu olarak bilinen bu bitki çayı özellikle diyet dönemlerinde sağlıklı beslenme amacıyla kullanılır ve normal kimyasal veya kalorili şekerler kullanılmadığı için zayıflamaya yardımcıdır. Doğal tatlandırıcı olarak bilinen bu bitki, özellikle şeker hastaları için bir alternatif ortaya çıkarır ve kalorisi az olmasıyla beraber çok sevilen ve tat olarak da sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Stevia çayı faydaları bakıldığı zaman yine vücudun şeker ihtiyacını doğal yollardan kullanılır ve sadece çay olarak değil, direk bitkinin özü ile tatlılarda, kahvelerde ve daha birçok tüketimde kullanılabilmektedir. Çay olarak da normal çayları tatlandırma amacıyla kullanılabilir. Stevia bitkisini tüketmeden önce mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekir.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yeni bir yön duygusu ve son zamanlarda eksik olan türden bir dinamizm bulmak üzeresiniz. Güveniniz geri geldikçe, küçük şüphelerin ve korkuların sizi eskisi gibi engellemesine izin verme eğiliminde olmayacaksınız. Korkmadan devam et...

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Hissettiğin bu aciliyet duygusu, yapmadığın şeyler olduğundan korktuğun anlamına gelir. Belki vardır ama Güneş burç değiştirmek üzere olduğu için muhtemelen önemli değil. Yeni bir aşama başlamak üzere, bu yüzden geriye değil ileriye bakın.

ASLAN BURCU YORUMU

Yarın Güneş'in haritanızın en dinamik alanına girmesi, yılın en iyi zamanlarından birinin başlangıcını işaret ediyor, bu yüzden birlikte hareket edin ve önünüze çıkmak üzere olan pek çok fırsatı boşa harcamayacağınız konusunda kendinize söz verin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Önümüzdeki birkaç gün içinde iç cephede karışıklıklar beklenebilir, ancak bunlar korkacak bir şey değil. Bugünün Güneş-Jüpiter bağlantısı, meydana gelen değişikliklerin sevdiklerinizle daha kolay başa çıkılmasını sağlayarak hayatınızı kolaylaştıracağını vaat ediyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Venüs, bugün haritanızın iletişim alanında Merkür ile güçlerini birleştiriyor, bu nedenle gevezelik armağanı ile kutsanmış olacaksınız. Hem özel hayatınızda hem de işinizde başarıya giden yolda tatlı tatlı konuşabilirsiniz, ancak gerçekleştirebileceğinizden fazlasını vaat etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Kozmik tablo hızla değişiyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde odak noktanız da değişmeli. Kariyerinizde ilerlemek için daha az, duygularınızı anlamlandırmak için daha çok zaman harcayın. Kendinle daha barışık olmalısın.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam