2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları
Abone Ol

2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları

1 Kauçuk Çiçeği Anlamı2 Kauçuk Bitkisi Zararları3 Kauçuk Bitkisi Bakımı4 Kauçuk Yaprakları Neden Kıvrılır? Kauçuk bitkisi faydaları hem görüntü olarak güzel hem ve özellikle ev içerisinde birçok çeşitli faydaya sahiptir. Dutgiller familyasına ait olan ve ana vatanı da Asya Kıtasına ait olan kauçuk çiçeği, yer yüzünde en dayanıklı bitkiler arasındadır. Evlerde sıklıkla tercih edilen bu […]

Kauçuk bitkisi faydaları hem görüntü olarak güzel hem ve özellikle ev içerisinde birçok çeşitli faydaya sahiptir. Dutgiller familyasına ait olan ve ana vatanı da Asya Kıtasına ait olan kauçuk çiçeği, yer yüzünde en dayanıklı bitkiler arasındadır. Evlerde sıklıkla tercih edilen bu bitkinin en önemli faydası evin havasını temizlemesidir. Hem evin havasını temizler hem de hoş bir görünüm meydana getirir. Bunun dışında Kauçuk bitkisi faydaları bitkisel tedavilerde de kauçuk bitkisinin yaprakları kullanılabilmektedir ve özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda doğal içeriği sayesinde sıklıkla tercih edilebilir. Kauçuk bitkisi faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Kauçuk çiçeğinin faydaları ve zararları çok fazla konuşulsa da kauçuk çiçeğinin yaprakları bitkisel tedavilerde en fazla kullanılan çiçeklerden biridir. Bu durumda kauçuk çiçeği çok sık şekilde tercih edilir ve sadece tüketimlerde değil süslemelerde de kullanılabilir ve aynı zamanda odanın havasını değiştirme konusunda diğer çiçeklere göre etkili bir fark yaratır.

Kauçuk Çiçeği Anlamı

Kauçuk çiçeği anlamı Güney Amerika dillerinden gelir ve kauçuk çiçeği genel olarak ağlayan ağaç olarak adlandırılır. Yaprakları kıvrımlı şekildedir, boyları 20 santimetreye kadar uzayabilir, rüzgârlı havaları sevmeyen bir çiçektir. Kauçuk çiçeği aynı zamanda yaz ve kış aylarında da ayrı ayrı sulama dönemleri bulunur ve özellikle Eylül, İlkbahar aylarında çoğaltılabilir. Kauçuk çiçeği, bakımı ve görünümdeki gösteriş sayesinde çokça tercih edilen bir bitki türü olarak bilinir ve birçok kişi kauçuk bitkisini evlerinde barındırmaktadır. Kauçuk bitkisi faydaları konusunun yanında zararları da bulunuyor.

Kauçuk Bitkisi Zararları

Kauçuk bitkisi zararları açısından bakıldığı zaman her bitkisel tedavilerde olduğu gibi bitkilerin aşırı tüketimi zararlıdır bunun dışında doktorunuz ile görüşmeden bu tarz bitkileri tüketmemeniz gerekir. Kauçuk bitkisi zehirli değildir ve yaprakları kırıldığı zaman süt benzeri bir sıvı aktarır. Bu sıvının zehirli olup olmadığı evlerinde kauçuk yetiştiren kişilerde sıklıkla merak edilir. Bu sıvı zehirli değildir fakat göz, açık yara veya burun ile fazla temas ettiği zaman alerji oluşumuna neden olabilir.

Kauçuk Bitkisi Bakımı

Kauçuk Bitkisi Faydaları
Kauçuk Bitkisi Faydaları

Kauçuk bitkisi bakımı evinde bu bitkiyi tutmak isteyenler için merak konusu olan bir durumdur. Kauçuk ağacı havadar ve geniş alanlara ihtiyaç duyan bir salon bitkisidir ve bu nedenle kauçuk ağacınızın direkt hava alabileceği pencere önüne yetiştirilmesi tavsiye edilir. Direkt gün ışığı alan ağaçlarının yaprakları sararacağından dolayı yakıcı güneşe maruz kalmayacağı fakat aydınlık alanlara konumlandırılmalıdır. Kauçuk çiçeği veya ağacı havadar alanlarda yaşamayı sevdiğinden dolayı doğru saksı seçimi de bu yönde gerçekleştirilir.

Alt tabanında birden fazla hava deliğine sahip ve bitkilerinizin rahatlıkla sığabileceği saksıları tercih etmeniz doğru olacaktır. Kauçuk çiçeklerinin yaprakları alımlıdır ve alımlı olan yapraklarını korumak için bitkinize vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Kauçuk bitkisini güneş alacak fakat rüzgar teması olmayacak bir yerde büyütmelisiniz ve düzenli şekilde kontrol ederek sararan yapraklarını budayabilirsiniz.

Kauçuk Yaprakları Neden Kıvrılır?

Kauçuk yaprakları neden kıvrılır bakıldığı zaman kauçuk yaprakları dış etmenlerde karşılaştığı olumsuz durumlar nedeniyle hastalanabilir ve yapraklarını kıvırabilir. Kimyasala maruz kalmak, düşük nem, yanlış sulama, çevresel değişiklikler ve dış zararlılar nedeniyle kauçuk yaprakları zarar görür. Kimyasala maruz kalan kauçuk bitkilerinde yaprak kıvrılması gözlenebilir. Saksı ve bahçelerde kullanılan kimyasal maddeler kauçuk bitkisine zarar verir.

Özellikle kauçuk bitkisi yapraklarının parlatılması için sıklıkla kimyasallardan faydalanır ve kimyasal kullanımı kauçuk’a zarar vererek yaprak kıvrımına neden olur. Yanlış sulama kauçuk bitkisinin hastalanmasına neden olan en yaygın etkenlerden biridir ve ideal su seviyesinden ayrı olarak daha çok veya daha az sulanan kauçuk bitkilerinin yaprakları kıvrılmaktadır.  Kauçuk bitkisi faydaları ve diğer tüm detayları sizlere aktarmış olduk.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam