2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları
Abone Ol

2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları

1 Kauçuk Çiçeği Anlamı2 Kauçuk Bitkisi Zararları3 Kauçuk Bitkisi Bakımı4 Kauçuk Yaprakları Neden Kıvrılır? Kauçuk bitkisi faydaları hem görüntü olarak güzel hem ve özellikle ev içerisinde birçok çeşitli faydaya sahiptir. Dutgiller familyasına ait olan ve ana vatanı da Asya Kıtasına ait olan kauçuk çiçeği, yer yüzünde en dayanıklı bitkiler arasındadır. Evlerde sıklıkla tercih edilen bu […]

Kauçuk bitkisi faydaları hem görüntü olarak güzel hem ve özellikle ev içerisinde birçok çeşitli faydaya sahiptir. Dutgiller familyasına ait olan ve ana vatanı da Asya Kıtasına ait olan kauçuk çiçeği, yer yüzünde en dayanıklı bitkiler arasındadır. Evlerde sıklıkla tercih edilen bu bitkinin en önemli faydası evin havasını temizlemesidir. Hem evin havasını temizler hem de hoş bir görünüm meydana getirir. Bunun dışında Kauçuk bitkisi faydaları bitkisel tedavilerde de kauçuk bitkisinin yaprakları kullanılabilmektedir ve özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda doğal içeriği sayesinde sıklıkla tercih edilebilir. Kauçuk bitkisi faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Kauçuk çiçeğinin faydaları ve zararları çok fazla konuşulsa da kauçuk çiçeğinin yaprakları bitkisel tedavilerde en fazla kullanılan çiçeklerden biridir. Bu durumda kauçuk çiçeği çok sık şekilde tercih edilir ve sadece tüketimlerde değil süslemelerde de kullanılabilir ve aynı zamanda odanın havasını değiştirme konusunda diğer çiçeklere göre etkili bir fark yaratır.

Kauçuk Çiçeği Anlamı

Kauçuk çiçeği anlamı Güney Amerika dillerinden gelir ve kauçuk çiçeği genel olarak ağlayan ağaç olarak adlandırılır. Yaprakları kıvrımlı şekildedir, boyları 20 santimetreye kadar uzayabilir, rüzgârlı havaları sevmeyen bir çiçektir. Kauçuk çiçeği aynı zamanda yaz ve kış aylarında da ayrı ayrı sulama dönemleri bulunur ve özellikle Eylül, İlkbahar aylarında çoğaltılabilir. Kauçuk çiçeği, bakımı ve görünümdeki gösteriş sayesinde çokça tercih edilen bir bitki türü olarak bilinir ve birçok kişi kauçuk bitkisini evlerinde barındırmaktadır. Kauçuk bitkisi faydaları konusunun yanında zararları da bulunuyor.

Kauçuk Bitkisi Zararları

Kauçuk bitkisi zararları açısından bakıldığı zaman her bitkisel tedavilerde olduğu gibi bitkilerin aşırı tüketimi zararlıdır bunun dışında doktorunuz ile görüşmeden bu tarz bitkileri tüketmemeniz gerekir. Kauçuk bitkisi zehirli değildir ve yaprakları kırıldığı zaman süt benzeri bir sıvı aktarır. Bu sıvının zehirli olup olmadığı evlerinde kauçuk yetiştiren kişilerde sıklıkla merak edilir. Bu sıvı zehirli değildir fakat göz, açık yara veya burun ile fazla temas ettiği zaman alerji oluşumuna neden olabilir.

Kauçuk Bitkisi Bakımı

Kauçuk Bitkisi Faydaları
Kauçuk Bitkisi Faydaları

Kauçuk bitkisi bakımı evinde bu bitkiyi tutmak isteyenler için merak konusu olan bir durumdur. Kauçuk ağacı havadar ve geniş alanlara ihtiyaç duyan bir salon bitkisidir ve bu nedenle kauçuk ağacınızın direkt hava alabileceği pencere önüne yetiştirilmesi tavsiye edilir. Direkt gün ışığı alan ağaçlarının yaprakları sararacağından dolayı yakıcı güneşe maruz kalmayacağı fakat aydınlık alanlara konumlandırılmalıdır. Kauçuk çiçeği veya ağacı havadar alanlarda yaşamayı sevdiğinden dolayı doğru saksı seçimi de bu yönde gerçekleştirilir.

Alt tabanında birden fazla hava deliğine sahip ve bitkilerinizin rahatlıkla sığabileceği saksıları tercih etmeniz doğru olacaktır. Kauçuk çiçeklerinin yaprakları alımlıdır ve alımlı olan yapraklarını korumak için bitkinize vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Kauçuk bitkisini güneş alacak fakat rüzgar teması olmayacak bir yerde büyütmelisiniz ve düzenli şekilde kontrol ederek sararan yapraklarını budayabilirsiniz.

Kauçuk Yaprakları Neden Kıvrılır?

Kauçuk yaprakları neden kıvrılır bakıldığı zaman kauçuk yaprakları dış etmenlerde karşılaştığı olumsuz durumlar nedeniyle hastalanabilir ve yapraklarını kıvırabilir. Kimyasala maruz kalmak, düşük nem, yanlış sulama, çevresel değişiklikler ve dış zararlılar nedeniyle kauçuk yaprakları zarar görür. Kimyasala maruz kalan kauçuk bitkilerinde yaprak kıvrılması gözlenebilir. Saksı ve bahçelerde kullanılan kimyasal maddeler kauçuk bitkisine zarar verir.

Özellikle kauçuk bitkisi yapraklarının parlatılması için sıklıkla kimyasallardan faydalanır ve kimyasal kullanımı kauçuk’a zarar vererek yaprak kıvrımına neden olur. Yanlış sulama kauçuk bitkisinin hastalanmasına neden olan en yaygın etkenlerden biridir ve ideal su seviyesinden ayrı olarak daha çok veya daha az sulanan kauçuk bitkilerinin yaprakları kıvrılmaktadır.  Kauçuk bitkisi faydaları ve diğer tüm detayları sizlere aktarmış olduk.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, kariyerinizi ilgilendiren bir konuya ilişkin olarak karar vermek zorunda kalabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfederek kendinizi ifade edebileceğiniz daha iyi bir alan bulma konusunda adım atabilirsiniz. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirerek kariyerinizi yeniden planlandırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal ve kariyer anlamında kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Kariyerinizi iyileştirmek için karşınıza çıkan fırsatları mutlaka değerlendirin. Her şartı kabul etmeseniz bile göden geçirdiğinize emin olun. Birçok yönden kapı açılabilir ve gelir artışı durumu söz konusu olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, aşk hayatınızda yeni bir gelişmenin olduğu göreceksiniz ve yaşamınızın en mutlu günlerine adım atacaksınız. Hayatınıza özel bir kişinin girdiğini fark edeceksiniz. Şu anda bir partneriniz yoksa bir yakın bir tarihte hayatınıza doğru kişinin geldiğini göreceksiniz. Aşk kapınızı çalıyor artık hazır olun.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam